В Україні триває жнивна пора. Пло­ща під ранніми зерновими і зернобобо­вими загалом становить 9,4 млн. га. Темпи збору, обмолоту, врожайність перевищують показники минулого року. А за результатами 2015—2016 років експорт зернових підвищився і став рекордним, досягнувши познач­ки 39,415 млн. тонн.

Наприкінці минулого тижня голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко провів нараду з представниками сільськогосподарських підприємств району різних форм влас- ності щодо ходу жнивної кампанії-2016 на Шполянщині, запобігання пожеж на полях та врегулювання земельних відносин.

Під час наради начальник управління агропромислового розвитку Шполянської райдержадміністрації Володимир Коваль повідомив, що на Шполянщині очікуваний валовий збір зернових та зернобобових культур по всіх категоріях господарств (в районі налічується 96 агроформувань) — 248 тис. тонн. Площа зернових і зернобобо­вих культур у 2016 році складає 40338 га. До збирання врожаю в Шполянському районі підлягає озимих зернових 17032 га, в тому числі пшениці — 15850 га, жита — 94 га, ячменю — 1088 га, крім того, ози­мого ріпаку — 1897 га. Ранні ярі зернові становлять 3102 га, в тому числі гороху — 185 га, ярого ячменю — 2830 га, вівса — 70 га, ярої пшениці — 17 га. Збирання зернових планується провести за 12—14 календарних днів.
Враховуючи кліматичні умови цьо­го року та умови визрівання культур,

 шполянські аграрії застосовують під час збирання хлібів не лише основне, а й роздільне комбайнування. Спосіб зби­рання обирається конкретно для кожного поля з урахуванням стану травостою, сту­пеня зрілості культури та забур’яненості поля. Основна увага приділяється пра­вильному вибору терміну початку обмо­лоту та косовиці.

Про загальний арсенал техніки
в агросекторі району
У сільськогосподарських підприємствах Шполянщини та населення району налічується нині 155 зернозбиральних комбайнів, із них — 66 високопродук­тивних імпортного виробництва, на яких середнє навантаження на сезон складе 129 га, а на решту комбайнів вітчизняного виробництва, які беруть участь у жнивах, — 23 одиниці вітчизняного та спільного виробництва, — на 67 га.

Станом на 8 липня в районі розпочато молотьбу озимого ячменю на площі 489 га. Середня врожайність складає 44,9 ц/га. Горох збирають на площі 17 га, середня врожайність — 36 ц/га, ріпак — на площі 200 га при середній врожайності 25,1 ц/га. Також збирають озиму пшени­цю на 96 га, середня врожайність складає 42,3 ц/га. Жнива увійшли у період розпалу процесу.

Земельні проблеми
перебувають на контролі
Тема земельних відносин за всі роки незалежності України ніколи не була лег­кою, завжди несе складний характер, а особливо зараз. Про це зазначив у своїй доповіді спеціаліст відділу Держге­окадастру в Шполянському районі Віталій Пуховський. Особливо важко працювати при встановленій три роки тому системі, відколи повноваження роз­поряджатися наявними в районі землями державної власності перейшли до об­ласного управління Держгеокадастру, де панує своя політика і наміри із громадами районів ніхто не погоджує. Тому у бага­тьох випадках дії обласних «земельників» не просто не радують жителів районів, а й дивують. Так, стосовно встанов­лення ними розміру орендної плати не можна прослідкувати критерії, за якими орендарю встановлюється розмір пла­ти. Одному з них у нашому районі, який не одне десятиліття обробляє землі і є сумлінним платником податків, призна­чили плату аж 12% від грошової оцінки. І така висока ставка встановлена лише одному цьому фермеру. А взагалі по району середній розмір орендної плати становить 4,7%. Непросто нині віддати в оренду господарські двори, сади, водне плесо, як зазначає Володимир Потапен­ко. Якщо в районі є бажаючі орендувати ці ресурси, то обласний Держгеокадастр пропонує за високу орендну плату, яка їх зовсім не влаштовує. Також обласні «земельники» гальмують оформлення справ на отримання земельних ділянок учасникам АТО. Наприклад, ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» вже звільнив із оренди землі для 40 фронтовиків, але документи у обласному Держгеокадастрі вони довго не можуть отримати.

Однак, як зауважив керівник району Володимир Потапенко, земельні війни нашому району не потрібні. Подібних конфліктів, які трапляються в інших рай­онах, не можна допускати, тож усі проб- лемні питання райдержадміністрація тримає на постійному контролі та контактує з громадянами.

Господарі, які обробляють
50—100 гектарів землі,
повинні сплачувати податки
З питань оподаткування в сільськогосподарських підприємствах району поінформував учасників наради на­чальник Шполянського відділення Смілянської ОДПІ у Черкаській області Петро Стеценко. Він зазначив, що вперше в червні 2016-го середня заробітна плата по аграрному сектору в нашому районі досягла середньооблас­ного рівня і становить нині 3810 грн. Для того, щоб і в подальшому ми бачили пози­тивну динаміку у цьому найважливішому для кожного громадянина показнику, потрібно посилено працювати над легалізацією робочих місць. Петро Стецен­ко поінформував присутніх про те, що ті господарі, які обробляють 50 і більше га землі і які мають найману працю, декла­рують свої доходи. Якщо в минулому році із числа такої категорії землеробів подали декларації 1500 осіб, то в нинішньому — 1900. А це є свідченням збільшення над­ходжень до місцевих бюджетів.

Наталія ДАВИДЕНКО.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!