Малинове село — так по праву можна назвати Лебедин. Цю ягоду там розводять з діда-прадіда, чималі клумби малини є у дворах 80 відсотків лебединців.

Тож в літню пору саме продаж малини і є чи не найголовнішим заробітком селян. Утім, останніми роками продавати її селяни змушені були буквально за безцінь — перекупники, які приїздили в село, значно занижували закупочну вартість малини. Вибір лебединців був невеликий — або віддавати малину за копійки, або самим возити на базар до райцентру чи до Черкас, витрачаючи при цьому ще й кошти на бензин.

Та нинішнього року у селян з’явилася надія, що за малину, у вирощування якої вони вкладають чимало сил та праці, лебединці отримуватимуть гідну оплату. Сподівання покладають на Групу компаний «ЛНЗ» (LNZ Group), цього літа компанія розпочала новий напрямок діяльності — ягідництво.

Люди кажуть, що закупівельна ціна, яку пропонує новий гравець «малинового ринку», значно вигідніша, ніж та, яку ставили перекупники.

У садибі пенсіонерки Варвари Антонівни малини вистачає і для родини, і для продажу. У минулі роки жінка продавала ягоду перекупникам, які забирали її за безцінь.

— У нашому селі малину вирощують практично в кожному дворі. Ми її продаємо, бо ж додаткова копійчина ніколи не зайва. До того ж — це хороший підзаробіток до пенсії, якої ні на що не вистачає, — розповідає Варвара Антонівна. — Раніше малину реалізовували перекупникам, які приїздили до села із Черкас. Але купували вони її по дуже низькій ціні. Тож виходило, що сил біля малини витрачали більше, ніж потім отримували за неї.

a111Нині ж малину пенсіонерка здає у пункти прийому LNZ Group. Говорить, що це набагато вигідніше. Тут малину купують по 13—14 гривень за літрову банку й ціну не зменшують.

— Приймають малину вони за вищою ціною, ніж перекупники. Здаю ягоду їм вже вп’яте. Якщо і в інші дні прийматимуть, то обов’язково ще принесу, — каже жінка.

3—4 сотки землі під кущами малини має у власному дворі й інший житель Лебедина Володимир Таранець.

— Із малини ми вже й варення собі наварили, і вино зробили, а надлишок здаємо на Лебединський насіннєвий завод. Ціна на закупку у них ринкова. Торік перекупники взагалі брали малину по 5 гривень, але люди й по такій ціні здавали, бо куди ж її дівати? Тому зараз радіємо, що приймати малину розпочав і Лебединський насіннєвий завод. Вони поставили прийнятну ціну, — наголошує чоловік. — Ось, пригадую, через технічні причини переробний завод лише на день зробив паузу у прийманні малини, так торговці моментально збили ціну аж до 8 гривень. Якби ситуація продовжилась ще кілька днів, то перекупники взагалі б «обвалили» ціну ягоди, як і торік — до 5—6 гривень.

Люди кажуть, що від появи нового потужного гравця на ринку вбачають лише плюси, адже у селі утворилась здорова конкуренція, завдяки якій вартість малини тримається і не стає мізерною, як у минулі роки.

Куратор проекту з прийому малини LNZ Group Віктор Кравченко, зазначає, що, цьогоріч компанія вперше освоює подібний напрямок діяльності.

— Ми бачили нарікання людей, що малину у них купують по низькій ціні, — розповідає Віктор Кравченко. — А в нас була можливість вирівняти цінову політику, від якої виграв не лише бізнес, а й люди. Тож ми поставили завдання, що наша закупівельна ціна в жодному разі не впаде нижче 10—11 гривень.

Окрім прийому малини від населення, LNZ Group налагодила співпрацю ще й із підприємцями, які займаються її вирощуванням.

Підприємці наголошують, що таке співробітництво — їм на руку, адже тепер не потрібно самостійно шукати, де реалізувати свій товар.

a103— Малина ж довго лежати не може, її потрібно швидко реалізувати. Раніше я возив її до інших областей, — коментує підприємець Олександр Жовнір, у якого під малиною засаджено близько 2 гектарів землі. — Цього року здаю її LNZ Group. Для мене це значно зручніше і за ціною вигідніше.

За сезон (30 днів) LNZ Group збирається прийняти 500 тисяч кілограм ягоди. Лише за один день вдається прийняти понад 20 тонн ягід. Всю малину відразу після прийому та збору сортують та тонким шаром розсипають у ящики. Далі — складують їх у вантажівки із холодильними камерами. До речі, для прийому малини LNZ Group було спеціально придбано холодильні машини.

Щодня всю зібрану малину транспортують на завод із заморозки, що в селі Водяники Звенигородського району. Далі заморожений продукт планують реалізувати на вітчизняному, а згодом і на закордонному ринку.

Після підбиття підсумків фахівці LNZ Group прийматимуть рішення про подаль-ший розвиток напрямку ягідництва.

Оксана ШЕВЧЕНКО.

 

КОРИСНО ЗНАТИ

Крім того, що малина надзвичайно смачна, її лікувальні властивості також широко відомі. Поряд з такою ягодою як чорниця, малину застосовують для профілактики і помічника в лікуванні ряду хвороб. Всім відома корисна властивість малини при застудних захворюваннях знижувати температуру. Чи не менше заслуговують на увагу і здатності цієї ягоди зупиняти кровотечу і виводити токсини. Малина і її корисні властивості також допоможуть людям, які страждають на радикуліт, анемію, атеросклероз.

Малину додають в чай, отримуючи прекрасний засіб, який рекомендується пити під час застуди. Але варто знати, що якщо ви зава-
рюєте малину, то робити це потрібно не довше трьох хвилин і обов'язково крутим окропом, оскільки в теплій воді ягода втратить більше корисних властивостей.

Більшість вважають, що малинове варення володіє такими ж корисними властивостями, як і свіжа ягода, але це не так. Звичайно, вона все ще залишиться корисною, але ж ні для кого не секрет, що при термічній обробці багато корисних речовин руйнується. Проте, під час хвороби, як свіжа малина, так і малинове варення послужать відмінною підмогою аспірину, не забувайте про це! Адже крім жарознижувальної, малина володіє і такими властивостями як потогінною і знеболювальною.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!