Як відомо, із квітня 2015 року укладення договорів оренди землі здійснюється по-новому. Відтепер істотних умов договору оренди землі лише 3 (було 11): об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Крім того, виключена норма щодо обов'язковості невід'ємних частин договору оренди землі, які були додатками до договору оренди, а саме: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом; акт приймання-передачі об'єкта оренди.

Щодо останнього, то відтепер об'єкт оренди за Договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Додатково Законом України «Про оренду землі» уточнено, що строк оренди земельної ділянки не може бути меншим, ніж 7 років, та не може перевищувати 50 років.

І на останок, орендодавець має пам’ятати наступне. У разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, — оригінал державного Акта на право власності на земельну ділянку має лишатися у орендодавця, тобто у власника. Під час укладення договору оренди земельної ділянки, підписуйте кожну його сторінку, проставляючи поряд власне прізвище та дату. Потурбуйтесь отримати «на руки» свій примірник договору оренди земельної ділянки. У разі якщо строк договору оренди спливає, і ви не бажаєте його поновлювати, вчасно повідомте орендаря у письмовій формі про своє рішення у строк, передбачений договором. Не підписуйте «чистий» бланк договору оренди земельної ділянки, попередньо не вписавши такі істотні умови як: кадастровий номер земельної ділянки, місце розташування та її розмір, строк дії договору, розмір орендної плати. Зверніть увагу на нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, визначеної договором, адже від неї залежатиме розмір орендної плати. Упевніться, що попередній договір оренди земельної ділянки закінчив свою дію, задля уникнення можливого визнання щойно підписаного договору оренди недійсним у судовому порядку.

Світлана БАБЕНКО,
начальник Шполянського бюро правової допомоги.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!