Україні потрібна народна Конституція

Змінити країну неможливо без нового суспільного договору між народом і державою.

Усі ми мали великі сподівання на зміни після Революції Гідності. Але Україна знову відкотилась до моделі олігархічного устрою. Знову потопає в корупції, безгосподарності та безправності.

Найгірше, що влада при цьому зацікавлена у клановій моделі. Особливо боляче це відчувають прості люди в регіонах, які вже не можуть оплатити «драконівські» комунальні тарифи, харчі та ліки.

Тому з одного боку ми чуємо з телеекранів про «суцільне покращення», а з іншого — бачимо страшну реальність: зростання безробіття і здорожчання товарів та послуг, рейдерство на підприємствах, смерті на дорогах, масові хабарі та контрабанда, «торгівлю на війні і крові», замахи на журналістів та спроби обмеження свободи слова.

Як наслідок — українці зневіряються у самій українській державі і масово мігрують за кордон у пошуках роботи і кращого життя.

Першою з ідей нового суспільного договору ще у червні виступила лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко. Вона визнала, що у чинній Конституції права та свободи людей «ніким і нічим не гарантовані»: «У Конституції унормовані абсолютно безпрецедентні права влади і зафіксовані лише обов’язки людей». За її словами, між державою і українським суспільством має бути укладений новий суспільний договір, щоб громадяни нарешті отримали реальні можливості для управління державою.

Під патронатом політика сьогодні групи фахівців напрацьовують за напрямками нову концепцію суспільного договору — це не що інше як проект народної Конституції, який новий президент повинен винести на Всенародний референдум.

«Нема жодних сумнівів: треба змінювати Конституцію, бо вона закладає фундамент для всього, що відбувається в країні», — переконана вона. У цьому справді є зерно правди. Адже Конституцію 1996 року творили представники партноменклатури, вона стала предметом кулуарних домовленостей і закладених правових пасток, натомість країна і люди були викреслені з процесу її ухвалення.

Лідер «Батьківщини» на Всеукраїнському форумі запропонувала 16 новацій — пропозиції до нового суспільного договору, які усунуть корупцію, двовладдя та інші вади чинної Конституції. Серед цих новацій: парламентська форма правління канцлерівського типу, всенародне обрання парламентської більшості та канцлера, нова система виборів до парламенту у два тури, законодавчо закріплені контролюючі функції опозиції, створення нової контролюючої гілки, незалежної від влади, — Національної асамблеї самоврядності влади, надання громадянам права законодавчої ініціативи тощо.

«Це буде найкраща Конституція, яку можна буде створити у XXI столітті», — вважає Тимошенко. На її думку, саме новий суспільний договір є головною умовою для побудови справедливої та сильної України.

Сергій  КОВАЛЕНКО

DMC Firewall is a Joomla Security extension!