Позачергові парламентські вибори відбудуться в Україні у неділю 21 липня 2019 року. Згідно зі статтею Конституції про вибори, право голосу мають усі громадяниУкраїни, яким уже виповнилось 18 років. Цього права позбавлені лише ті, кого суд визнав недієздатними. Проголосувати можна буде з 8 ранку до 8 вечора, без перерви.

Як поводитися шполянам на виборчій   дільниці та поза нею, які документи взяти та щоробити у випадку форс-мажора з бюлетенем – дізнавалась «Шполяночка+».

Кого і як обиратимемо

Цьогорічні парламентські вибори пройдуть ще за змішаною виборчою системою. Тобто половину народних депутатів (а всього їх має бути 450) обиратимемо в одномандатних виборчих округах, ще 50% - за закритими партійними списками. Це означає, що на виборчій дільниці ви, як це було і раніше, отримаєте два бюлетені.

Один – у якому ви голосуєте за кандидата-мажоритарника по своєму округу. Переможцем буде той кандидат, який набере найбільшу кількість голосів по округу. Кандидати в цьому бюлетені записані по алфавіту, тобто конкретних номерів не матимуть. У другому бюлетені будемо обирати партію, яку ми хотіли б бачити у парламенті. Обиратимемо за закритим списком. Це означає, що ви віддаєте свій голос за конкретну партію загалом, а те, в якому порядку кандидати зі списку отримають депутатські мандати, залежить уже не від вас, і ви по суті не знаєте, кому саме віддаєте перевагу.

Які документи потрібні на дільниці

Для отримання виборчого бюлетеня в день виборів члену дільничної виборчої комісії надається один із зазначених документів, що підтверджує особу та громадянство України.

На звичайній виборчій дільниці вам потрібен один із таких документів:

- паспорт громадянинаУкраїни (ID-картка);

- тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, що нещодавно отримали громадянство);

- військовий квиток (лише для військових строкової служби).

Чи можна проголосувати без запрошення

Можна. Наявність чи відсутність запрошення у вашій поштовій скриньці лише може свідчити про наявність чи відсутність вас у виборчих списках. Але достеменно впевнитись у тому, що у списках ви таки є, можна онлайн на спеціальному сайті, або завітавши на виборчу дільницю за кілька днів до дня голосування.  

У кабінку – по одному

Якщо людина не має фізичних вад, перебувати у кабінці для голосування ще з кимось їй заборонено. Допомогти виборцю можна лише у випадку, якщо той має обмежені фізичні можливості, про що має бути документальне свідчення.

Чи можна фотографувати чи знімати відео на дільниці

Законодавство не забороняє фото- і відеофіксацію на виборчій дільниці. Тобто кожен може вмикати камеру свого телефону. Але зловживати цим правом не бажано, не переходячи межу здорового глузду. Адже хтось із виборців може обуритися, що, мовляв, фіксується бюлетень, вкинутий в урну, де видно позначку.

Що робити, якщо ви захворіли в день виборів

Можливості проголосувати вдома у вас не буде. Про те, щоби проголосувати вдома, потрібно подбати заздалегідь: до 18:00 п’ятниці звернутися з відповідною заявою до дільничної виборчої комісії, підкріпивши її медичним висновком, який слугуватиме доказом необхідності голосування вдома.

Чи є агітацією дружня розмова на дільниці про те, хто за кого проголосує

У залежності від того, скільки виборців почують цю розмову, наскільки вона гучно ведеться. Якщо про це говорити голосно на всю дільницю, то це можна розцінити як порушення. А якщо ця розмова не вийде за межі співрозмовників, то це приватне спілкування, яке ніхто не може заборонити.

Чи є агітацією речі з символікою кандидатів

Трапляється, що члени виборчих комісій, спостерігачі, виборці на дільницях використовують одяг, кепки, папки, ручки із зображенням символіки кандидата. Експерти не завжди вважають такі випадки агітацією, але наполегливо радять уникати таких ситуацій, аби не провокувати конфлікти.

Чи карається у день виборів агітація у соцмережах

Аватарка у Facebook із закликом підтримати того чи іншого в «день тиші» є порушенням законодавства, але покарання за них не передбачено.

Чи можна фотографувати бюлетень

Якщо бюлетень не заповнений, його можна сфотографувати. Але бюллетень із позначкою фіксувати вже не можна. За це передбачена відповідальність, зокрема, кримінальна, це може бути частиною технології купівлі голосів.

Чи можна псувати бюлетень

Бюлетень псувати в будь-який спосіб заборонено, оскільки за це передбачена кримінальна відповідальність.

Чи вважатиметься недійсним бюлетень, якщо крім «галочки» на ньому ще щось написати

Бюлетень залишається дійсним, якщо лише в одному квадратику виборець поставить позначку, що означатиме його вибір.

Якщо поставиш галочку не там, що робити

Якщо людина помилково проголосувала не за того кандидата, або з необережності зіпсувала бюлетень, вона має право на його заміну.

За вашою письмовою заявою вам повинні видати інший бюлетень, попередньо склавши відповідний акт. Інший виборчий бюллетень видається тільки в обмін на зіпсований і лише один раз.

До кого звертатися в разі порушень

Громадянин може звернутися до поліції, членів виборчих комісій, спостерігачів із метою запобігти порушенню. Як зазначають експерти, для багатьох політиків дуже вигідно збирати велику кількість фактів про порушення законодавства для того, щоб спробувати потім оскаржувати результати виборів у судовому порядку, або ж для того, щоби переконувати виборців, що результати їхнього волевиявлення були спотворені.

Чи можна проголосувати після 20:00

Ні. Це буде порушення чинного законодавства. Закон чітковизначає час для голосування, який завершується о 20:00. Навіть якщо виборча дільниця відкрилася із запізненням, закон не дозволяє продовжити її роботу після 20:00, відповідно, після цього часу виборець уже не зможе реалізувати своє право. Причиною несвоєчасного відкриття і закриття дільниць експерти називають низьку якість підготовки членів дільничних виборчих комісій.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!