Те, про що українці дискутували не один рік нарешті здійснилось. Верховна Рада України підтримала законопроект №7203 про зняття недоторканності з народних депутатів. Прихильники вірять, що скасування депутатської недоторканності забезпечить рівність між усіма громадянами, "очистить" парламент і допоможе роботі правоохоронців. Противники побоюються, що це може призвести до диктатури в країні. То що ж таке та недоторканність і чим її скасування відтепер загрожує нардепам?

За таке рішення проголосували 373 парламентарі: законопроект підтримали всі фракції, окрім «Опозиційної платформи – За життя». Зміни мають набути чинності вже 1 січня 2020 року.

Законопроект «Про зняття депутатської недоторканості» був зареєстрований ще у парламенті попереднього скликання президентом Петром Порошенком.

Він передбачає виключення зі статті 80 Конституції України положення, що гарантує парламентарям депутатську недоторканність, а також неможливість бути притягнутими до кримінальної відповідальності, затриманими чи заарештованими без згоди Верховної Ради.

До цього часу депутатська недоторканність в Україні, фактично, була необмеженою, парламентарів без погодження Ради не можна було затримувати навіть на місці злочину. Відтепер, депутата можна буде притягнути до кримінальної, адміністративної чи іншої відповідальності.

При цьому, у статті Конституції залишається згадка про те, що депутати «не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».

Віцеспікер Руслан Стефанчук у розмові з ВВС News Україна розповів, що всередині фракції «Слуга народу» була внутрішня дискусія щодо того, чи знімати депутатський імунітет, але зрештою було прийнято рішення діяти за принципом: «не кради, або не іди в депутати».

Водночас ходять розмови про те, що законопроект про скасування депутатської недоторканності можуть визнати неконституційним та скасувати рішення Верховної Ради через порушення процедурних норм.

Депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко припустив, що президент Зеленський навмисно «пішов на процедурні порушення, щоб це рішення потім скасував Конституційний суд, і він знову зміг боротися з недоторканністю, щоб це було політичним ток-шоу».

До теми

Чи в «недоторканості» справа?

Насправді притягнути народного депутата до кримінальної відповідальності в Україні була можливість і ДО прийняття законопроекту про зняття депутатської недоторканості. За запитом Генеральної прокуратури Верховна Рада могла надати дозвіл на обшуки народного депутата, розкриття таємниці його листування, телефонних розмов, огляд особистого помешкання і т.д.

За роки незалежності України ВРУ позбавила недоторканності 13 народних депутатів повністю або частково. Проте жоден із них не поніс покарання за вироком суду. Про що це свідчить? Певно про те, що відсутність депутатського імунітету не є запорукою відповідальності посадовців за порушення закону. Корінь проблеми іноді лежить деінде  ̶  у якості державного правосуддя. 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!