Мітинг-реквієм, присвячений 74-річниці визволення села Васильків від фашистських загарбників, відбувся 2 лютого біля пам’ятника воїнам загиблих в роки Другої світової війни. Біг часу. Чи можливо його зупинити? 74роки. З точки зору історії, з висоти погляду тисячоліть — це мить, яка нічого не важить. Але для нас, жителів села, — це життя, ціла епоха. Такими словами розпочали мітинг…

Біллю та горем, смертю та скаліченими долями відізвалася у душах та війна. В перші ж дні на фронт пішли і наші жителі села. Всього за роки війни пішло на фронт близько10 тисяч наших земляків. З них 6361 загинуло…

Німці кинули із Скотаревого і Василькова танкові частини на Шполу з метою прориву зовнішнього фронту оборони радянських військ. На підступах до Верхньої Дар’ївки розгорілися жорстокі бої, в яких поряд з піхотинцями, брали участь і танки 29-го танкового корпусу. Визволення території Шполянщини тривало близько двох місяців — з кінця січня по кінець березня 1944 року. Це свідчить про запеклість боїв.

З вересня 1941-го до листопада 1942 року в нашому селі діяла підпільна організація на чолі з А.К.Різником. До її складу входило 20 осіб, в тому числі дві жінки. У війні брали участь 627 наших односельчан, з них 260 нагороджені бойовими орденами і медалями. У пам’ять про 300 загиблих у Василькові споруджено 2 обеліски Слави. 23 особи розстріляли фашистські загарбники. Не оминули і рабські роботи в Німеччині наших односельчан — майже 200 осіб працювали на фабриках і заводах, фермах і полях Німеччини.

Під час мітингу учні школи декламували вірші про події того часу. Під звуки метронома вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання та покладанням квітів.

Ми є нащадками славного покоління наших предків, які завоювали нам мирне і щасливе сьогодення. І тому, в цей складний для нашої країни час, коли нашій державності та єдності існує загроза, наш святий обов’язок — бути гідними їхнього подвигу, всіма своїми справами утверджувати мир, злагоду та суспільну гармонію на нашій рідній та вільній українській землі.

Людмила ШПОНЬКА, с.Васильків

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd