У селах Шполянщини б’ють на сполох — ПАТ «Укрпошта» планує скорочувати штат листонош та закривати відділення. Процедура, як повідомляють у центральному апараті «Укрпошти», відбувається у рамках проведення оптимізації структури та покращення якості послуг поштового зв’язку. Чи дійсно скорочення штату працівників дасть покращення поштових послуг? Що станеться із селами, де закриють відділення зв’язку? Відповіді на ці питання шукала «Шполяночка+».

Закриття відділень зв’язку та скорочення штату вище керівництво «Укрпошти» називає «зміною формату роботи». Про такі новації гласять вимоги Комплексної програми скорочення витрат та підвищення ефективності ЦАУ «Укрпошти» від 11 червня 2018 року. На адресу начальника Шполянського районного відділення нещодавно теж надійшов відповідний лист про негайне виконання вказаних вимог. У ньому, зокрема, повідомляється про мінімізацію дробових зайнятостей (тобто, якщо є начальник відділення поштового зв’язку і одна листоноша — стане начальник-листоноша в одній особі), укрупнення доставних дільниць (тобто, з двох відділів стане один), а також про впровадження почергового обслуговування 2-х дільниць однією листоношею.

У центральному апараті пояснюють, що у села раз на тиждень приїздитиме поштова лавка, яка прийматиме комунальні платежі о певній годині і приїжджі листоноші розноситимуть газети. Щоправда, жодним словом не обмовляються, що преса таким чином частково вже буде застарілою, та й стан доріг вноситиме неприємні корективи. Що в такій ситуації буде з  передплатною компанією на селі, взагалі важко уявити.

Листоноша із Шполи Надія Василівна каже, що її робота є і так досить нелегкою, тож  новину про перехід на повну ставку сприймає без ентузіазму.

— Доведеться вдвічі більше брати на себе навантажень, а як справлятись із ним — незрозуміло. Особливо взимку, коли велосипедом далеко не проїдеш, — говорить пані Надія.

Коментуючи подію, в.о. старости села Станіславчик Матусівської ОТГ Іван Бакуменко, зокрема, висловлює великі сумніви щодо подальшої ефективності такої роботи поштового відділу в селі.

— Така новина нас дуже засмутила, адже одна людина не в змозі буде справитися із таким обсягом роботи. Не розумію, як можна вдаватися до таких підходів та очікувати позитивний результат, — каже Іван Дмитрович.

Таким чином, «Укрпошта» планує майже вдвічі скоротити штат своїх працівників. Вплинути якось на відміну таких дій вищого керівництва підприємства «Укрпошта» не в змозі ні органи влади, ні, тим більш, начальники районних відділень, які зобов’язані виконувати озвучений наказ. Крім того, не йдеться і про підвищення зарплат працівникам, що залишаться на роботі. Повна ставка залишається на рівні мінімальної по Україні зарплатні, а навантаження збільшується вдвічі. Чи матимуть бажання працювати в таких умовах листоноші, годі і сподіватись. Крім того, що поряд із цим в очільника «Укрпошти», як свідчать деякі вітчизняні ЗМІ, місячна зарплата сягає трьохсот тисяч гривень.  

Зрозуміло, що будь-яке підприємство прагне працювати на позитивний фінансовий результат. «Укрпошта» — установа не бюджетна і дотацій від держави не отримує, але ж і мотивація для листонош має існувати. Бо мізерна оплата праці та додаткові функціональні обов’язки (торгувати паралельно продуктами та іншими товарами) не влаштовують людей. Та й не кожен володіє комерційними здібностями. Якщо жителі сіл молодшого віку можуть і самі забирати газети та листи на пошті, то як бути пенсіонерам, яким пенсію приносять листоноші? Якщо Пенсійний фонд переведе пенсіонерів на банківське обслуговування, чи не створиться велика проблема для бабусь та дідусів із сільської глибинки, які не зможуть добиратися до банку, щоб одержати свою пенсію? Адже банкомати знаходяться лише в місті.

Чи здійсниться наш песимізм щодо реформаторських намірів ПАТ «Укрпошта», покаже найближчий час, адже кінцевий термін для внесення пропозицій з районів щодо оптимізації поштових мереж закінчився ще 20 липня.

Довідково:

Нагадаємо, що публічне акціонерне товариство «Укрпошта» (ПАТ «Укрпошта») входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, є правонаступником УДППЗ «Укрпошта» та є національним оператором поштового зв’язку України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року. Укрпошта функціонує як самостійна господарська одиниця з 1994 року, коли було утворено Українське об’єднання поштового зв’язку «Укрпошта», яке в липні 1998 року реорганізовано в нині діюче згідно з Програмою реструктуризації Укрпошти, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.98 за №1, з 1 березня 2017 року — ПАТ «Укрпошта».

Марія ОСИКА

Our website is protected by DMC Firewall!