Вже втретє на Шполянщині славний Товмач зібрав усіх єдиних по духу українських патріотів — небайдужих до історії свого народу та його майбутнього. Минулої п’ятниці-суботи, 29-30 червня, на батьківщині повстанських отаманів Чорного Ворона та Лютого-Лютенка проходив щорічний історико-просвітницький фест «Товмацький курінь», приурочений нині до 121-річчя з дня народження холодноярського отамана Івана Лютого-Лютенка — уродженця Товмача, 100-річчя Вільного козацтва та 250-річчя визвольного руху під назвою Коліївщина.

Висвітлення подій Української революції 1917-1921 років, Коліївщини, визвольних змагань українців всіх часів — такою є мета організованого просвітницького дійства з ініціативи громадськості. До оргкомітету, створеного громадським об’єднанням «Товмацький курінь», який очолює заслужений працівник культури України Дмитро Вовк, долучилося багато небайдужих меценатів, підприємців, фермерів, освітян. Допомогу в організації надали і міська рада Шполянської ОТГ та її заклади культури і освіти, Товмацька сільська рада, колектив Шполянського районного Будинку культури та аматори сільських закладів культури Шполянського району.

Відкриття фесту відбулося вдень 29 червня урочистим підняттям державного прапора, прапорів Холодноярської республіки та ГО «Товмацький курінь». Право підняти прапори надали нашим відважним воїнам-захисникам. Учасники фестивалю на цей уже розгорнули таборове містечко в центрі села. «Червоною калиною» зустрічав гостей самодіяльний гурт товмацьких артистів. Живими квітами вшанували Великого Кобзаря, погруддя якого знаходиться поряд із пам’ятними знаками повстанським отаманам, учасникам АТО та Небесній Сотні.

До всіх присутніх звернувся з вітальним словом сільський голова села Товмач, учасник бойових дій в зоні АТО Сергій Коваль, за ним до слова запросили голову Шполянської райдержадміністрації Володимира Потапенка та заступника голови Шполянської районної ради Лідію Татарину. Привітати всіх шполян і гостей з визначною подією приїхала керівник соціальних проектів, громадський діяч Ірина Ванникова, яка підтримала ідейних натхненників цього проекту та висловила надію, що подібні заходи стануть актуальними на всіх теренах України.

Патріотичне коло близьких по духу учасників фесту урочистою ходою пройшли до місця відновленої нещодавно Гайдамацької криниці. Існує легенда, що саме із цього джерела колись черпали живильну воду повстанці, які ховалися у Чорному лісі та боролися із зайдами.

Цікаво, досі товмачани бідкалися, що Бог обділяє дощем їх село, тривожилися за свої врожаї. Але щойно духовенство Української православної церкви Київського патріархату провели обряд освячення криниці, як у Товмач завітала благодатна злива.

— Це дуже знаково, — зауважив Сергій Коваль, який першим витягнув цеберце прохолодної криштально-чистої води, якою мали змогу насолодитися усі.

Традиційна програма «Надвечір’я» проходила у дещо зміненому форматі. Цього року у футбольному турнірі серед молоді на честь холодноярських отаманів взяли участь набагато більше команд — дві команди із Шполи, команди із Товмача, Водяного та Соболівки. Перемогли у змаганнях шполяни, однак усі команди відзначили нагородами. Молодь мала змогу переглянути документальний фільм про історичні події в Холодному Яру, дізнатися детальніше про отаманів-земляків. А родинний гурт Павленків  із Городища під назвою «Seven Days» подарував публіці свою чудову концертну програму.

Наступного дня до Товмача прибули почесні гості — президент історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль, батько національного бестселера Василь Шкляр, автор і виконавець власних пісень В’ячеслав Купрієнко, громадський діяч, митець і меценат Валерій Мартишко, кобзар Тарас Силенко, рок-музикант Василь Лютий, поет Віктор Подорога, громадський діяч, поетеса, депутат Черкаської обласної ради Валентина Коваленко, гурт «Тінь сонця» на чолі з Сергієм Василюком та багато інших видатних людей.   

Паркова галявина наповнилася цікавими осередками з майстер-класами народних майстрів, виставками-продажем виробів народних умільців, тематичними сувенірами від підприємця Віктора Криська, новинкою від якого стали поштові листівки «Товмацький курінь». Концентрація уваги, особливо юних учасників фесту, була зосереджена на незвичайній експозиції від Олега Бойка із Шампані — військових музейних експонатів, а також козацького тулумбаса від Олега Голуба і його Козацького куреня Вільного козацтва із Звенигородщини. І особливо людно було біля книжкових розкладок від Романа Коваля та Василя Шкляра.

Новинкою фесту стала Народна премія імені Івана Лютого-Лютенка, яку заснувала ГО «Товмацький курінь» у травні нинішнього року. Презентували премію тематичним виступом талановиті учасники зразкового дитячого хореографічного колективу «Еліт» під керівництвом Лесі Осадчук. 

Першими почесними лауреатами стали Роман Коваль у номінації «Публіцистика, наукові дослідження», Василь Шкляр — у номінації «Література, мистецтво» та Валерій Мартишко — у номінації «Громадська діяльність». Кошти на премію у сумі по 10 тис. грн на кожну номінацію надали меценати та небайдужі українці. Надалі конкурс на присудження щорічної премії, яка вручатиметься на «Товмацькому курені», оголошуватиметься із січня.

Неперевершеним і емоційним став пісенний виступ нашої землячки — заслуженої артистки України, засновниці Народної філармонії, волонтера із позивним «Комбат Маруся» Руслани Лоцман. А також патріотичні пісні виконали колективи зі Шполянщини в рамках гала-концерту районного пісенного фестивалю «Свою Україну любіть!»

Море синьо-жовтих й черво-чорних кольорів, портрети холодноярських отаманів, радісні зустрічі фронтових побратимів, історична література, бойова техніка й гармата, молитва за Україну — уся ця палітра спільного духу українців, які прагнуть визволення від чужинського засилля, незабутніми враженнями залишатиметься в серцях усіх, хто завітав у ці червневі дні до нашого славного Товмача.

Наталія СТОРЧАК

05072018 Вільнікозаки

05072018 Духовенство

05072018 Криниця

05072018 Еліт

05072018 історклубхолоднийяр

05072018 Ніна

05072018 отамани

05072018 Премія

05072018 Руслана

05072018 Шкляр

05072018 юні учасники

28072018 Мазурик

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd