У Шполянському краєзнавчому музеї нині знаходиться багато цікавої інформації про історію рідного краю, але його працівники намагаються залучити широкий загал до ще більшого примноження унікальних експонатів та свідчень про історичні події. Так, незвичайна світлина, на якій зображено відкриття першого пам'ятника Т.Г.Шевченку у Шполі 1925 року, не лише прикрашає стіну однієї із світлиць музею, а й облетіла світ у мережі Інтернет.

— Автор цього пам'ятника — звенигородський скульптор Калень (Каленик) Терещенко, брат Софії Терещенко — засновниці Звенигородського музею, — пише на офіційній сторінці музею у ФБ директор установи Наталія Кунець. — Він був запрошений до Шполи, і за репродукціями картин художників, які він із собою привіз, шполяни обрали того Шевченка, якого хотіли. Вибір впав на портрет роботи Івана Крамського. По ньому і був створений пам'ятник. Можливо, у когось збереглися якісь фото або інші речові пам'ятки на цю тему — будемо вдячні за передачу їх до нашого музею. Ми проводимо збір різноманітних матеріалів і завжди вдячні небайдужим любителям історії, які допомагають нам відтворювати минуле!

Не оминув увагу допис пані Наталії шполянку Ірину Андріуцу, яка поділилася своїми спогадами:

— Він (Калень Терещенко, — ред.) ліпив його в сараї, який стояв на подвір’ї мого дитинства. Тепер на цьому місці побудована моя хата по вулиці Колективній. А хата скульптора — це мій батьківський поріг. У 30-х роках будинок скульптора купив мій покійний дідусь. А зараз там живе моя мама. Покійна моя вчителька,Чепур Надія Олександрівна, розповідала нам на уроках, як дітьми бігали в ту клуню (так називали сарай) і дивились, як скульптор творив. Але, на жаль, крім такої ж фотографії, я не маю нічого! Покійний мій батько цікавився цим. Та мало що йому вдалося зібрати. Як буду вдома, перегляну ще раз всі фотографії. Обіцяю принести всі, які є про життя нашого міста, а таких маю багато!

Тож сподіваємося, що ентузіастам-музейникам вдасться по крупинці з кожного небайдужого зібрати найціннішу інформацію про наш рідний край у своєму благодатному осередку.

Ганна ШВЕЦЬ

DMC Firewall is a Joomla Security extension!