Сам не гам і другому не дам. Поки Шполянська райдержадміністрація борсалась у бюрократичній трясовині, знову постраждали звичайні люди. Цього разу заручниками ситуації стали мешканці Лебединського будинку престарілих, подальша доля яких ще до вчора була невідома, адже на утримання закладу у 2019 році не було передбачено жодної копійки. Все через те, що майже чотири місяці РДА зволікала і не передавала установу на баланс ОТГ. На щастя, 16 січня, не без потуг, будинок для престарілих таки передали у комунальну власність громади. Чому з вирішенням цього питання тягли до останнього і цинічно бавилися долею літніх людей, дізнавалась «Шполяночка +».

На початку жовтня минулого року до Шполянської об’єднаної територіальної громади приєдналося село Лебедин. Згідно з п.7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»: до 1 січня 2019 року районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об’єднаних територіальних громад відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території.

 Тобто Шполянська районна рада до 1 січня 2019 року мала б передати всі бюджетні установи в підпорядкування Шполянській міській ОТГ, а саме: три навчально-виховні комплекси, три бібліотечних заклади, два будинки культури та відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання територіального центру соціального обслуговування (будинок престарілих).  

  • Рішення щодо надання згоди на прийняття цих об’єктів Шполянською міською радою були прийняті 5 жовтня та направлено на розгляд Шполянської районної ради. Всі установи, які були підпорядковані Шполянській райраді, були передані вчасно: здійснено інвентаризацію та затверджено передавальні акти, окрім Лебединського будинку престарілих, – розповідає голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко.


За його словами, розглянувши рішення міської ради – Шполянська РДА та управління соціального захисту населення Шполянської РДА теж надали згоду на передачу установи, а 30 жовтня згоду на передачу надано і рішенням Шполянської районної ради.

13 листопада було утворено спільну комісію для проведення інвентаризації майна, а вже 15-16 листопада – здійснено інвентаризацію та складено акт прийому-передачі, під час якого виявилось, що з боку територіального центру соціального обслуговування Шполянського району не було надано для передачі земельні ділянки, які терцентр отримав у власність шляхом прийняття спадщини. І тут почалося.

що терцентр є самостійною юридичною особою з організаційно-правовою формою «державна організація». І передавати частину його майна, а саме – Лебединський будинок престарілих має право виключно голова адміністрації своїм розпорядженням за погодженням департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА, оскільки утворення цієї державної установи та положення про неї погоджувалися саме цим профільним департаментом.

Шполянська міська рада отримала листи-відписки від Шполянської РДА й інших установ, але в жодному з них не отримала ніяких роз`яснень, як і коли буде передано установу. Відповідно при формуванні і подальшому затвердженні бюджету громади на 2019 рік всі передані установи були враховані, крім будинку престарілих, так як установу Шполянська РДА так і не передала.

22 грудня 2018 року до міської ради надійшла до відому копія розпорядження голови РДА від 21 грудня 2018 року, адресованої до райради, про надання згоди на передачу установи на баланс Шполянської районної ради. Тобто вималювався певний алгоритм дій: Шполянська РДА передає установу Шполянській райраді, Шполянська райрада приймає і в свою чергу передає її Шполянській міській раді.

Але вже 27 грудня міська рада отримала відкориговане розпорядження РДА. У нього внесли кардинальні зміни – установу вирішено передати безпосередньо, від Шполянської РДА до Шполянської міської ради, без посередництва райради.

Як з`ясувалося в районний бюджет не закладали кошти на утримання закладу на 2019 рік. Поки чиновники РДА зволікали з передачею установи, місцеві бюджети було прийнято згідно з Бюджетним кодексом до 25 грудня – Шполянською міською радою - 20 грудня, Шполянською районною радою - 22 грудня, і обидва не передбачають утримання будинку пристарілих. 

  • Настало 1 січня, у людей в будинку пристарілих немає коштів на газ, на зарплати, на харчування. Для РДА утримання будинку для пристарілих у рік обходиться в 4 млн грн. Там проживають 30 осіб. У нас ці кошти як резерв закладені. Ми, коли ухвалювали бюджет їх передбачили, але не на будинок престарілих (бо його ще не було на балансі), а як резерв, який буде використовуватися після прийняття закладу у комунальну власність міської ради, - повідомив Сергій Кравченко.

На думку директора департаменту соціального захисту населення ОДА Руслана Чикала, проблеми навколо закладу виникли через непорозуміння між районом та об’єднаною територільною громадою. А наріжним каменем стали паї мешканців будинку для престарілих, які ОТГ разом з установою хотіла забрати в комунальну власність, а РДА – віддавати не поспішала.

  • Департамент соцзахисту Черкаської обласної державної адміністрації не має стосунку до цього будинку, адже це є власністю району і засновником будинку престарілих у Лебедині є районна державна адміністрація. Вони повинні самотужки розібратися і з’ясувати: хто і що кому передає. ОТГ погоджувалася забрати будинок престарілих на свій баланс за умови, що територіальний центр віддасть паї людей, які перебувають на утриманні цього центру у стаціонарному відділенні. Я прекрасно розумію, що паї вони не віддають, бо за допомогою них можуть проводити різноманітні заходи, а ці кошти використовувати на розвиток територіального центру, - зазначив Руслан Чикало.

Він наголосив, що у грудні відбулись вибори до 23 ОТГ і сьогодні в області виникає дуже багато запитань щодо утримання територіальних центрів.

  • До того ж, у багатьох громадах ще не відбулися бюджетні сесії. На останній координаційній нараді в ОДА директор департаменту фінансів сказала, щоб у районах розібралися із цими ситуаціями і до кінця тижня подали інформацію. Річ у тім, що там не лише наші терцентри, така сама проблема стосується і закладів освіти, адже освітня субвенція дається на вчителів, а кошти для обслуговуючого персоналу та на утримання приміщень повинні передбачати органи місцевого самоврядування.

Прикро, що голова РДА не дослухається до очільника області Олександра Вельбівця, який на останній робочій нараді рішуче наголосив: «Сьогодні позиція протистояння в районах між адміністраціями та ОТГ призводить до занепаду територій, установ та підприємств. Це стримує і розвиток самих районів. Тож така ситуація – неприпустима. Вирішення будь-яких питань повинно відбуватись через конструктивний діалог між головами районних адміністрацій та громад».

Прикро, що очільник райдержадміністрації знову проявляє цинізм через панічний страх втратити вплив та владу в районі.

Прикро, що вкотре через інтриги владців страждають ні в чому не винні люди. Дай їм, Боже, розуму!

Сергій Зубатов

DMC Firewall is a Joomla Security extension!